Meglepetés befutó az akadémiai kutatóintézetek vezetői posztján
Az eddigi megbízott főtitkár nem folytathatja a munkát az ELKH élén.
Az eddigi megbízott főtitkár nem folytathatja a munkát az ELKH élén.
"Örök életünkben szégyellhetjük magunkat, hogy ilyenbe belekergettek minket" – foglalta össze véleményét egy megkérdezett MTA-professzor, miután a Maróth Miklós által vezetett Eötvös Loránd Kutatási Hálózat a szakmai szempontokkal szembe rohanva egy napot adott arra a kutatóhelyeknek, hogy egy-egy mondatban összefoglalják a 2020-as kutatási terveiket. Az ELKH szerint nincs itt semmi látnivaló, hiszen több pénzt osztanak szét.
Voltak olyan kutatási témák, amelyet egy mondatban kellett bemutatni.
Egyeztetés nem volt, a kutatóintézetek nem tudják, mi kell ahhoz, hogy fizethessék a béreket és a rezsit.
Bejött a papírforma: Freund Tamás lett a Magyar Tudományos Akadémia új elnöke. A funkció azonban már messze nem az, mint amikor elődje, Lovász László került a tudós testület élére. Miközben az akadémia függetlenségéről szóló vita lassan elhalkul, a kormány által kiszervezett kutatóintézetek számára már meg is kezdődött az állami milliárdok osztogatása.
Az MTA-tól elvett intézetekben ugyanúgy folyik a munka, mint eddig, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózatnak nincs sem alapító okirata, sem szervezeti és működési szabályzata.
Az MTA-tól elvett kutatóhálózatok új vezetője máris támadásba lendült, pedig még végig se járta az intézeteket.
Nem ezt a Fideszt választotta, inkább lelép - a HVG Portré vendége Takács Károly közgazdász-szociológus, aki a tudomány szabadsága elleni támadás miatt a napokban családjával és ötfős csapatával együtt Svédországba költözött.
Egy Gellérthegy utcai irodaházat szemeltek ki neki, miután az MTA nem járult hozzá ahhoz, hogy az ő épületeit használják.
A miniszterelnök barátjának tartott Maróth Miklós vezeti a Magyar Tudományos Akadémiáról (MTA) leválasztott kutatóhálózatokat irányító testületet, amelyben Palkovics László miniszter több "embere" is ott ül. Bár eddig baráti beszélgetések voltak, de többen azt mondják, hogy pár hónapon belül minden megváltozik.
Maróth Miklós, az MTA korábbi alelnöke irányíthatja a testületet.
Elkezdődött a találgatás arról, ki vezetheti az Eötvös Loránd Kutatási Hálózatot, az Akadémiai Dolgozók Fóruma szerint szakmai karrierjével játszik, aki elvállalja.
Konszenzusos jelölt, de őt még nem kérdezték.
Az MTA elnöke több érvet is felsorol a kormány terve ellen, és idézi Palkovics egy évvel ezelőtti nyilatkozatát, amikor arról beszélt, hogy semmi hasonlót nem terveznek.
A kormány fogja vinni a prímet az újonnan létrehozandó Nemzeti Tudománypolitikai Tanácsban és az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat vezetésében is.